شنبه ٢٣ تير ١٤٠٣ |

تعریف RFID
روش انتقال اطلاعات از طریق امواج رادیویی میدان های مغناطیسی که به طور بی سیم بدون تماس انجام می شود
 (Radio-frequency identification (RFID نام دارد. هدف این روش، شناسایی خودکار اشیا از طریق تگ های متصل شده به آن هاست.

اجزای یک سیستم RFID

  1. تگ یا رادیو شناسه
  2. تگ خوان (Reader)
  3. نرم افزار/میان افزار/سفت افزار Firmware/Middleware/Software

تگ یا رادیو شناسه
یکی از اجزای سیستم RFID است که حداقل از دو بخش تشکیل شده است: یک تراشه که محل ذخیره سازی و پردازش اطلاعات، مدوله کردن سیگنال، جذب انرژی از تگ خوان و برخی عملکردهای خاص است و یک آنتن که برای ارسال و دریافت سیگنال استفاده می شود

برخی تگ ها برای اینکه خوانده شوند نیازی به باتری ندارند و توسط ولتاژ القا شده ناشی از میدان الکترومغناطیسی به کار می افتند. این قبیل تگ ها از فاصله کم قابل خواندن هستند. برخی هم یک منبع انرژی داخلی دارند که بوسیله آن امواج رادیویی را ساطع می کنند. اطلاعات به شکل الکترونیکی در حافظه غیر فرار تگ قابل ذخیره سازی و خواندن است. برخلاف بارکد، تگ RFID برای خوانده شدن نیازی به دید مستقیم تگ خوان (Reader) ندارد و بنابراین می توان تگ را داخل اشیای مختلف جا سازی کرد.

باندهای فرکانسی
فركانس پایین و یا LF ( Frequency Low): بین ۱۲۵ تا ۱۳۴ كیلوهرتز
فركانس بالا و یا HF (Frequency High): محدوده۱۳/۵۶ مگاهرتز
فرکانس (Ultra high Frequency) UHF محدوده ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز

انوع تگ از نظر منبع انرژی
   

Active
 
این نوع تگ باتری داخلی دارد و به طور منظم شناسه (ID) خود را به صورت سیگنال ساطع می کند. 

 Passive باتری دار (battery assisted passive) یا  (BAP)
 باتری کوچک داخلی دارد که در حضور تگ خوان فعال می شود.
 Passive  به دلیل نداشتن باتری نسبت به انواع دیگر کوچک تر و ارزان تر است. این تگ از انرژی رادیویی ساطع شده از تگ خوان برای فعال شدن استفاده می کند. تگ خوان در این حالت باید به اندازه کافی نزدیک تگ باشد تا قدرت کافی برای فعال کردن آن به وجود بیاید.


انوع تگ از نظر حافظه

فقط خواندنی
(read-only)           
این نوع تگ ها دارای شماره سریال های تنظیم شده توسط کارخانه هستند که از این شماره سریال ها برای کاربردهای جستجو در بانک اطلاعاتی استفاده می شود. 
 خواندنی/ نوشتنی
(read/write)   
 کاربران می توانند اطلاعات مورد نظر خود را داخل آن ها بنویسند یا از آن ها بخوانند.
 یکبار-نوشتن، چندبار خواندن WORM) write once, read many)  برای این تگ ها نیز می توان اطلاعات مورد نظر مانند یک شماره سریال دیگر و ... را نوشت اما اطلاعات نوشته شده قابل بازنویسی و تغییر نخواهند بود.


تگ خوان (Reader)
همانطور که پیش تر توضیح داده شد سیستم RFID برای شناسایی اشیا از طریق خواندن تگ های متصل به آن ها عمل می کند. برای خواندن تگ به وسیله ای به نام تگ خوان (Reader) نیاز است. تگ خوان یک فرستنده-گیرنده رادیویی دو طرفه است که سیگنالی به تگ می فرستند و پاسخ آن را دریافت می کند. معمولاً تگ خوان ها نتایج بدست آمده را به یک رایانه که مجری نرم افزار یا میان افزار RFID است ارسال می کنند. 
تگ خوان ها دارای انواع ثابت و سیار هستند. تگ خوان های ثابت معمولاً برای کنترل محیط و ایجاد حصار شناسایی استفاده می شوند. نوع سیار تگ خوان به شکل پایانه دستی (hand-held terminal) می باشد.

نرم افزار/میان افزار/سفت افزار Firmware/Middleware/Software

 

Firmware  برنامه هایی هستند که داخل تگ خوان ها و تجهیزات سخت افزاری RFID قرار می گیرند. 
 Middleware   برنامه های واسطی هستند که ارتباط بین سخت افزارهای RFID و سیستم های رایانه ای را برقرار می کنند. میان افزارها معمولاً تکمیل کننده سیستم RFID هستند و کارایی آن را افزایش می دهند.
 Software  شامل برنامه های کاربردی ای است که با استفاده از فناوری RFID خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می دهند.

  

 

 
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
توریست کارت
توریست کارت، یک کارت بانکی قابل استفاده برای گردشگران ورودی به کشور میباشد. این کارت کلیه امکانات شبکه بانکی کشور شامل خرید فروشگاهی، دریافت و انتقال از طریق خودپرداز و همچنین خریدهای اینترنتی را دارا میباشد. محدودیتی در تعداد دفعات شارژ کارت وجود نداشته و یکسال نیز اعتبار دارد....
.