جمعه ٣١ فروردين ١٤٠٣ |

A

Active tag

 این عبارت دلالت بر  RFIDتگی دارد که برخلاف تگ منفعل(غیرفعال) که تگخوان سیگنال را انعکاس می دهد، فرستنده ای جهت بازگرداندن اطلاعات دارد.بیشتر تگ های فعال جهت مخابره ی سیگنال به تگ خوان، از یک باتری درونی استفاده می کنند.اما برخی از تگ ها، خود  قادربه جمع آوری انرژی از دیگر منابع هستند.این تگ ها، قابلیت خوانده شدن از فاصله ی 300 پا (معادل 100 متر) و یا حتی بیشتر از آن را نیز داشته و معمولا برای ردیابی اقلام گرانقیمت  در فاصله های طولانی استفاده می شوند.

Addressability

عبارت است ازتوانایی نوشتن داده ها در فیلدهای مختلف و یا بلوک های حافظه در ریزتراشه ها در یک فرستنده ی خودکار صوتی RFID.

Agile reader

واژه ای عمومی که معمولا به دستگاه خوانش RFID اطلاق شده و  قابلیت خواندن تگ هایی را دارد که در فرکانس های مختلف عمل می کنند. همچنین توانایی استفاده از روشهای مختلف برقراری ارتباط بین تگ و تگخوان را نیز دارد.

Air interface protocol

قوانینی که نحوه ی برقراری ارتباط بین تگ و تگ خوان را تعیین می کند.

Alignment

واژه ی  orientation را ببینید.

Amplitude

بیشترین مقدار مطلق یک منحنی متناوب که در راستای محور عمودی ،اندازه گیری شده است. (در اصطلاح عام دامنه ی موج)

Antenna

آنتن عنصررسانایی ست که تگ را قادر به ارسال ودریافت داده می کند. تگ های غیرفعال، فرکانس پایین(135کیلوهرتز) وفرکانس بالا(13.56 مگاهرتز)معمولا دارای یک آنتن مارپیچی هستند که با آنتن مارپیچی تگ خوان ، به هم جفت شده تا یک میدان مغناطیسی را شکل دهند. آنتن UHF ممکن است شکل های متفاوتی داشته باشد. تگخوان ها همچنین دارای آنتن هایی هستند که برای انتشار امواج رادیویی از آن ها استفاده می شود. انرژی RF حاصل از آنتن تگ خوان در  جهت برق دار کردن ریز تراشه به کار می رود که این انرژی باعث تغییر بار الکتریکی روی آنتن ،جهت انعکاس سیگنال های خودش می شود.

 Anti-collision

واژه ایست عمومی که روش های پیشگیری تداخل امواج رادیویی از یک دستگاه با امواج رادیویی از دستگاههای دیگر را پوشش می دهد. جهت خواندن بیش از یک تگ در محدوده از الگوریتم های ضد تصادم  استفاده می شود.

Automatic Identification

واژه ی گسترده ای که روش های جمع آوری داده ها و ورود مستقیم آنها به سیستم های کامپیوتری، بدون دخالت انسان را پوشش می دهد.

B

Barcode

روشی استاندارد جهت تشخیص و شناسایی تولید کننده و رده محصولِ یک کالای خاص می باشد. بارکد درسال 1970 تصویب شد زیرا ماشین ها خطوط را نسبت به شاخصه های نوری راحت تر می خواندند. مشکل اصلی بارکدها آن است که بارکد اقلام منحصر به فرد را تشخیص نمی دهد و اسکنر می بایست دارای خط دید باشد که قادر به خواندن این اقلام باشد.

Battery assisted tag

این دسته از تگ ها دارای باتری بوده  و  از همان روش backscatter برای تگ های غیر فعال (بدون باتری) استفاده می کنند.از  باتری برای جاری کردن مدار در ریز تراشه و گاهی از یک سنسور پردازنده استفاده می شود. این دسته از تگ ها دارای برد خوانش طولانی تری نسبت به تگ های غیر فعال منظم هستند زیرا کل انرژی جمع آوری شده از تگ خوان ،می تواند به  تگ خوان منعکس شود. به این دسته از تگ های RFID نیمه منفعل (semipassive)خوانده می شوند.

C

Carrier frequency

عبارتست از فرکانس اصلی مخابره کننده و یا تگ خوان RFID ، برای مثال 915 مگاهرتز، که این فرکانس سپس برای انتقال اطلاعات تغییرکرده و یا تنظیم خواهد شد.

Chipless RFID tag

عبارتست از یک تگ RFID که به ریزتراشه ی سیلیکونی وابسته نباشد.برخی از تگ های فاقد تراشه ،به جای ریزتراشه های سیلیکونی از پلاستیک و یا یک پلیمررسانا استفاده می کنند .در حالیکه در ساخت سایر تگ های فاقد تراشه از موادی استفاده می شود که قادر به انعکاس بخشی از امواج رادیویی تابیده شده به آن ها می باشد.کامپیوتر از امواج مخابره شده تصویر می گیرد و ازآن ،همانند اثر انگشت ،جهت تشخیص شی ء  به همراه تگ استفاده می کند. شرکت ها در حال تحقیق و انجام آزمایشاتی هستند که در صورت حصول نتیجه ،با تعبیه ی نوعی RF که قادر به انعکاس الیاف در کاغذ است، مانع کپی غیرمجازاز مدارک و اسناد خاص خواهند شد.

Circular-polarized antenna

عبارست از یک آنتن تگ خوان UHF  که امواج رادیویی را در یک مدل مدور منتشر می کند. این نوع از آنتن ها در شرایطی که جهت گرایش تگ به تگ خوان قابل کنترل نباشد استفاده می شود. از آنجایی که امواج در یک مدل دایره ای حرکت می کنند، شانس بهتری برای اصابت با آنتن خواهند داشت. آنتن های پلاریزه ی مدور دارای بردِ خوانش ِ کوتاهتری نسبت به آنتن های پلاریزه ی خطی هستند.

Commissioning a tag

این اصطلاح معمولا برای اشاره به روند نوشتن شماره سریال بر روی تگ و یا برنامه ریزی تگ (Programming a tag) و مرتبط ساختن آن شماره با محصولی که در پایگاه داده ها وجود دارد استفاده می شود.

Concentrator

دستگاهیست که به تعدادی تگ خوانRFID برای جمع آوری داده ها از تگ خوان ها ،متصل شده است. این وسیله معمولا فیلترینگ انجام می دهد و سپس اطلاعات مفید را از تگخوان ها به کامپیوتر میزبان  عبور می دهد.

Coupling

واژه ی inductive coupling را ببینید.

 

Cyclic redundancy check(CRC)

یک نوع روش کنترل داده های ذخیره شده در تگ RFID ،به جهت حصول اطمینان از اینکه داده ها  خراب نشده و یا از قلم نیفتاده باشند.

D

Data transfer rate

عبارت است از تعداد شاخصه هایی که می تواند از یک تگ RFID در زمان معین به یک تگ خوان منتقل شود. میزان انتقال اطلاعات در یک کانال ارتباطی(Baud Rates ) معمولا برای تعیین سرعت خواندن اطلاعات از روی تگ RFID  توسط تگ خوان به کار می رود. این مقدار با نرخ خوانش که بنا به تعریف ، تعداد تگ های قابل خواندن در زمان معین است ، متفاوت میباشد.

Data field

عبارت است از فضای حافظه بر روی یک ریز تراشه ی RFID که برای نوع مشخصی از اطلاعات در نظر گرفته شده است.این  ناحیه ممکن است محافظت شده (واژه ی زیر راببینید) و یا قابلیت نوشته شدن داشته باشد، بنابراین حوزه ی داده ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد محلی که آیتم می بایست ارسال شود نیز باشد.زمانی که مقصد تغییر میکند، اطلاعات جدید بر روی Data Field  نوشته می شود.

 Data field protection

عبارتست از توانایی ممانعت از اینکه بر روی داده های ذخیره شده در یک محل مشخص از حافظه ی یک ریزتراشه ی RFID، مجددا  نوشته شود.شرکتها ممکن است متمایل به محافظت از میدان داده ای باشند که یک کد محصول الکترونیکی را به نحوی ذخیره می کند که در کل طول عمر محصول تغییر نکند.

Decibel (db)

عبارتست از میزان بهره ی تقویت یک آنتن.

De-tune

آنتن های UHFبرای دریافت امواج RFID در امتداد مشخصی از یک تگخوان تنظیم شده اند، مشابه تنظیم کننده ی رادیو در داخل ماشین که قادر به تغییر آنتن جهت دریافت سیگنال از فرکانس های مختلف می باشد.زمانیکه آنتن UHF در نزدیکی فلز و یا آنتن فلزی باشد، ممکن است تنظیم آنتن به هم خورده و باعث افت کیفیت گردد.

Duplex

کانالی که قابلیت انتقال داده در دو جهت  به صورت همزمان را دارد.(Half-Duplex کانالیست که قابلیت انتقال داده در دوجهت ، اما نه به صورت همزمان، را دارد.)

Duty cycle

عبارتست از طول زمانی که تگ خوان می تواند انرژی منتشر کند.بر اساس آیین نامه ی اتحادیه اروپا ، تگ خوان ها می توانند 10% مواقع روشن باشند

 

E

EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory)

عبارتست از روش ذخیره ی داده ها بر روی ریزتراشه ها. بایت ها به طور معمول، به صورت جداگانه قابلیت پاک شدن و یا برنامه ریزی شدن دارند. تگ های  RFID که از EEPROM استفاده می کنند نسبت به تگ هایی که از قبل در کارخانه برنامه ریزی شده اند ودر زمان ساخت تراشه شماره ی آن ها بر روی سیلیکون نوشته شده ،گرانقیمت تر هستند زیرا در این دسته از تگ ها ، خریدار و استفاده کننده قادر به نوشتن شماره شناسایی بر روی تگ در هنگام استفاده می باشند.

Effective isotropic radiated power(EIRP)

عبارتست از اندازه گیری خروجی آنتن های تگ خوانRFID که در ایالات متحده و جاهای دیگری استفاده می شودو معمولا با واحد وات بیان می شود.

 

 

Effective radiated power(ERP)

عبارتست از اندازه گیری خروجی آنتن های تگ خوان RFID که در اروپا و جاهای دیگری استفاده می شودو معمولا با واحد وات بیان می شود ولی با RFID یکی نیست.

Electromagnetic interference (EMI)

تداخل ، زمانی اتفاق می افتد که امواج رادیویی از یک دستگاه، امواج رادیویی از دستگا ه های دیگر را از حالت طبیعی خارج کند. تلفن های همراه، کامپیوتر های بدون سیم و حتی روباتها در کارخانه ها  امواج رادیویی تولید می کنند که می توانند با تگ های RFID تداخل کنند.

Electronic Product Code (EPC)

عبارتست از سریالی که توسط مرکز شناسایی خودکار ساخته شده و بارکدها را کامل می کند. EPC شامل ارقامیست که نمایانگر تولید کننده، رده ی محصول و اقلام منحصر به فرد می باشد.

EPC global

یک موسسه ی غیر انتفاعی که دو موسسه Uniform Code Council  وEAN International  را دایر کرده  تا استانداردهای بارکد را جهت تجاری کردن تکنولوژی EPC  حفظ کنند.

EPC global network

تکنولوژی و سرویس های وابسته به اینترنت که شرکت ها را قادر می سازد داده های مرتبط با EPC ها را بازیابی کنند. شبکه ی زیربنایی شامل سرویس نام گذاری کالا، میان افزارهای توزیع شده، سرویس اطلاعاتی EPC  و زبان افزایش نرخ فیزیکی می باشد.

Error correcting code

کد ذخیره شده بر روی یک تگ RFID که تگ خوان را قادر به تشخیص ارزش اطلاعات و داده های از قلم افتاده و یا درهم ریخته می کند. بدلیل اینکه این امکان وجود دارد که تگ خوان برخی از داده ها را از روی تگ به غلط تفسیر نماید، این موضوع کاملا ضروری است

Error correcting mode

یک سبک انتقال داده ها بین تگ و تگ خوان می باشد که در آن خطاها و داده های از قلم افتاده به صورت خودکار تصحیح می شوند.

Error correcting protocol

مجموعه قوانینی که توسط تگ خوان برای ترجمه ی صحیح داده ها از روی تگ استفاده می شود.

Excite

زمانیکه تگ خوان انرژی RF را برای فعال کردن تگ غیرفعال انتقال داده و آنرا قادر به بازگرداندن انرژی می کند. در اصطلاح گفته می شود که تگ خوان ، تگ منفعل را تحریک کرده است.

European Telecommunications Standards Institute(ETSI)

بدنه ی اتحادیه ی اروپا که استانداردها را جهت تصویب بین کشورهای عضو توصیه می کند.

F

Factory programming

شماره شناسایی برخی از ریز تراشه هایی که فقط قابل خواندن می باشند، می بایست درهنگام ساخت تراشه ، برروی ریزتراشه ی سیلیکونی نوشته شود. این روند نوشتن  شماره بر روی تراشه  factory Programmingنام دارد. این داده ها نه قابلیت تغییر دارند و نه میتوان بر روی آنها چیزی نوشت.

Far-field communication

آنتن های تگ خوان RFID امواج رادیویی الکترومغناطیسی را می تابانند.اگر یک تگ RFID در خارج از محدوده ی طول موج کامل تگ خوان باشد Far Field یا محدوده ی دور نامیده شده و اگر داخل طول موج کامل باشد Near Field  یا محدوده ی نزدیک نامیده می شود. سیگنال های محدوده ی دور در فاصله ی توان دوم از آنتن محو می شوند در حالیکه این فاصله برای سیگنال های محدوده ی نزدیک ، توان سوم می باشد.بنابراین سیستم های RFID  غیرفعال که به ارتباط از طریق محدوده ی دور تکیه می کنند، بازه ی خوانش طولانی تری نسبت به آنهایی که از ارتباط نوع محدوده ی نزدیک استفاده می کنند، دارند.(عمدتا" سیستم های با فرکانس بالا و پایین).

Field programming

تگ هایی که از EEPROM و یا حافظه ی غیر فرار استفاده می کنند،پس از حمل از کارخانه نیز قابلیت برنامه ریزی دارند. بنابراین کاربران قادر خواهند بود پس از آنکه تگ بر روی محصول قرار گرفت ، داده ها را بر روی آن بنویسند.

Frequency

عبارتست از تعداد دفعات تکرار یک موج کامل در یک ثانیه. یک هرتز برابر با یک شکل موج کامل در یک ثانیه و یک کیلو هرتز معادل 1000 موج در یک  ثانیه می باشد.تگ های RFID ازفرکانس های پایین، بالا، ماورا و امواج ریز مغناطیسی استفاده می کنند. هر فرکانسی مزیت ها و زیان های خاص خود را دارد که آن را نسبت به دیگر فرکانس ها درخور و سازگار برای کاربردی خاص می کند.

Frequency hopping

تکنیکی است که برای جلوگیری از تداخل تگ خوان ها از آن استفاده می شود.در ایالات متحده ، اگرچه که گفته می شود تگ خوان های UHF RFIDدر 915 مگاهرتز فعال می شوند  ،ولی در واقع در فاصله ی 902و 928 مگا هرتز عمل می کنند. تگ خوان ها ممکن است در یک توالی برنامه ریزی شده و یا به صورت اتفاقی به هر فرکانسی بین 902 و 928 مگا هرتز جهش کنند. اگر باند به مقدار کافی پهن باشد ،شانس این که دو تگ خوان دقیقا در یک فرکانس عمل کنند بسیار کم خواهد بود.باند های UHF در اروپا و ژاپن بسیار باریک تر هستند، لذا استفاده از این تکنیک جهت جلوگیری از تداخل تگ خوانها برایشان  جوابگو نخواهد بود.

G

Gain

واژه ی Antenna gain  را ببینید.

GTAG (global tag)

عبارتست از ابداع استاندارد سازی توسط انجمن یکنواخت سازی کدها( Uniform Code Council) و European Article Numbering Association برای ردیابی اموال با استفاده از تکنیک شناسایی فرکانس رادیویی.

H

Harvesting

عبارتی که معمولا برای توصیف روشی به کار می رود که ازآن طریق تگ های غیرفعال ، انرژی را ازآنتن تگ خوان RFID جمع آوری می کنند.

High-frequency

عبارتست از فرکانس بین 3 مگا هرتز تا 30 مگا هرتز. تگ های RFID با فرکانس بالا معمولا در 13.56 مگا هرتز عمل می کنند. بصورت عمومی قابل خوانده شدن از فاصله ی کمتر از 90 سانتی متر هستند و داده ها را سریعتر از تگ های با فرکانس پایین انتقال می دهند ولی توان بیشتری نسبت به آن ها مصرف می کنند.

I

Inlay

عبارتست ریزتراشه ی متصل به یک آنتن و نصب شده بر روی یک لایه که در واقع برچسب های RFID تکمیل نشده ای هستند

Integrated circuit(IC)

یک دستگاه نیمه هادی میکرو الکترونیکی که حاوی تعداد زیادی ترانزیستور به هم پیوسته وسایر اجزا می باشد. بیشتر تگ های RFID داری IC می باشند.

Input/Output(I/O)

عبارتست از پورت های روی یک تگ خوان.برای مثال می توان به قسمت ورودی پورت یک چشم الکترونیکی متصل کرد. زمانیکه پرتو چشم الکترونیکی ،توسط یک شیء شکسته شود، دستگاه خوانش شروع به خواندن می کند.

Interrogator

واژه ی  Reader  را ببینید.

 L

Linear-polarized antenna

عبارتست از یک آنتن UHF که انرژی رادیویی از تگ خوان را در یک پرتو باریک متمرکز می کندو باعث افزایش فاصله ی قابل خواندن و همچنین افزایش قابلیت نفوذ در داخل  مواد متراکم می شود. تگ هایی که جهت استفاده با آنتن تگ خوان پلاریزه ی خطی طراحی شده اند ، می بایست با آنتن تگ خوان هم تراز شوند تا قابل خواندن باشند.

Low-frequency

از 30 کیلوهرتز تا 300 کیلو هرتز.تگ های با فرکانس پایین معمولا در 125 کیلوهرتز یا 134 کیلوهرتز عمل می کنند. مشکل اصلی این تگ ها آن است که می بایست از فاصله ی کمتر از 1 متری خوانده شوند و سرعت انتقال داده ها نیز بسیار کند است.اما در عین حال کمتر از تگ های  UHF مشمول موضوع تداخل می شوند.

M

Memory

مقدار داده ای که می تواند در یک تگ RFID بر روی ریزتراشه ذخیره شود.

Memory block

حافظه ی روی ریزتراشه در یک تگ RFID معمولا به بخش های مختلف تقسیم می شود که هر بخش قابلیت نوشته شدن و یا خوانده شدن را به صورت جداگانه و مستقل دارد.ب رخی از قسمتها ممکن است قفل باشند که بر روی آن ها داده نوشته نمی شود، در حالیکه دیگر قسمت ها به این صورت نخواهند بود.

Microwave tags

واژه ای که گاهی برای بیان تگ RFID که در 5.8 گیگا هرتز عمل می کند، به کار می رود. این تگ ها میزان انتقال بسیار بالایی دارند و می توانند از فاصله ی 10 متری نیز خوانده شوند، اما در عین حال انرژی بالایی مصرف می کنند و قیمت بالایی دارند.

( برخی هر نوع تگی را که در بالاتر از 415 مگاهرتز عمل می کند به این عنوان می شناسند.)

Modulation

عبارتست از تغییر امواج رادیوییِ در حرکت، بین تگ خوان و ترنسپاندر به نحوی که انتقال اطلاعات را فعال کند. امواج به صورتهای مختلفی تغییر می کنند و می توانند توسط تگ خوان برداشت و به کدهای 0 و 1 باینری تبدیل شوند. امواج ممکن است بالاتر و یا پایین تر ساخته شوند(Amplitude Modulation) و یا به سوی جلو تغییر جهت داده شوند(Phase Modulation) ، فرکانس ممکن است تغییر ( Frequency Modulation) و یا داده ها در مدت زمان پالس موجود باشند (Pulse-Width Modulation).

 Multiple access schemes

روش هایی که  باعث افزایش میزان داده ای می شود که می تواند به صورت بدون سیم ،با همان فرکانس طیف ، انتقال داده شود. برخی از تگ خوانهای RFID از روش TDMA  ( Time Division Multiple Access) استفاده می کنند بدین معنی که جهت جلوگیری از تداخل ، تگ ها را در زمان های مختلف می خوانند.

Multiplexer

وسیله ای الکترونیکی که به تگ خوان اجازه ی داشتن بیش از یک آنتن را می دهد. هر آنتن میدانی را در یک ترتیب از پیش تنظیم شده ، اسکن می کند.این کار تعداد تگ خوان های مورد نیاز برای پوشش یک فضای معین مثل درب های انباررا کاهش می دهد و مانع از تداخل آنتن ها نیز می شود.

N

Near-field communication

آنتن های تگ خوان RFID امواج رادیویی الکترومغناطیسی را می تابانند.اگر یک تگ RFID درداخل محدوده ی طول موج کامل تگ خوان باشد Near Field یا محدوده ی نزدیک نامیده می شود و اگر خارج از طول موج کامل باشد Far Field  یا محدوده ی دور نامیده می شود.سیگنال های محدوده ی نزدیک در فاصله ی توان سوم از آنتن محو می شوند در حالیکه این فاصله برای سیگنال های محدوده ی دور، توان دوم می باشد.بنابراین سیستم های RFIDغیرفعال که به ارتباط از طریق محدوده ی نزدیک تکیه می کنند، بازه ی خوانش کوتاه تری تری نسبت به آنهایی که از ارتباط نوع محدوده ی دور استفاده می کنند، دارند.(UHF & microwave System)

Noise

عبارتست از سیگنال های الکترونیکی ناخواسته ی محیط پیرامون و یا انرژی الکترومغناطیسی موجود در محیط عملیاتی تجهیزات RFID که می تواند توسط دستگاه های RF ،روباتها ، موتورهای الکتریکی و دیگر ماشین ها ایجاد شود.

Nominal range

بازه ای که در آن تگ به صورت مطمئن و صحیح خوانده می شود.

Null spot

فضاییست در میدان تگ خوان که قادر به دریافت امواج رادیویی نمی باشد.این فضا در واقع نقطه ی کور تگ خوان که عارضه ی مشترک برای سیستم های UHF محسوب می شود.

O

One time programmable tag

این نوع تگ، که قابل برنامه ریزی میدانی نیز خوانده می شود، یک بار قابلیت نوشته شدن داشته ولی بارها خوانده می شود.(واژه ی worm را ببینید.)

Orientation

عبارت است از وضعیت یک آنتن تگ در مقابل یک آنتن تگ خوان. با سیستم UHF ، تگ خوان ها می توانند به صورت پلاریزه ی مدور  و یا پلاریزه ی خطی باشند. زمانی که ار آنتن پلاریزه ی خطی استفاده می شود، دستگاه خوانش تگ و دستگاه خوانش آنتن می بایست هم جهت باشند تا طولانی ترین فاصله خواندن به دست بیاید.در صورتیکه آنتن تگ به صورت عمودی قرار بگیرد و تگ خوان سیگنال ها را به صورت افقی ارسال کند، تنها بخش کوچکی از انرژیِ ساطع شده توسط تگ خوان ، به آنتن تگ اصابت می کند.

P

Passive tag

عبارتست از تگ RFID بدون باتری. هنگامی که امواج رادیویی از سوی تگ خوان به آنتن تراشه می رسد، انرژی توسط آنتن به الکتریسیته ای تبدیل شده که قادر است ریز تراشه ی تگ را روشن و اطلاعات ذخیره شده روی تراشه را باز گرداند.

Patch antenna

یک آنتن تگ خوان مربع کوچک که از یک تکه فلز و یا تراشه ی محکم ساخته شده است.

Penetration

عبارتست از توانایی یک فرکانس رادیویی خاص برای عبور از مواد غیر فلزی. سیستم هایی با فرکانس پایین قابلیت نفوذ بهتری نسبت به سیستم های UHF دارند.

Phantom read

زمانی که یک تگ خوان، به اشتباه حضور  تگی را که در واقع وجود ندارد گزارش می کند.

Power level

عبارتست از مقدار انرژی تاییده شده از یک تگ خوان به یک تگ فعال. هرچه میزان توان خروجی بیشتر باشد، بازه ی قابل خواندن طولانی تر خواهد بود

Programming a tag

عبارتست از نوشتن داده بر روی تگ RFID.

Protocol

 مجموعه ی قوانینی را گویند  که سیستم های ارتباطی را کنترل می کند.

R

Radio Frequency Identification(RFID)

عبارت است از روش تشخیص اقلام منحصر به فرد توسط امواج رادیویی.معمولا یک تگ خوان با تگی ارتباط برقرار میکند که اطلاعات عددی را در یک ریزتراشه نگه می دارد.اما شکل های بدون تراشه ای از تگ های RFID وجود دارند که از ماده ای برای بازگرداندن بخشی از امواج رادیویی تاییده شده استفاده می کنند.

Range

واژه ی read range  را ببینید.

Read

عبارتست از روند بازیابی داده های ذخیره شده بر روی یک تگ RFID از طریق ارسال امواج رادیویی به تگ وسپس تبدیل امواجی که تگ بازپس می فرستد ، به داده.

Reader

عبارتست از دستگاهی که با تگ های RFID ارتباط برقرار می کند .تگ خوان تعداد یک و یا بیشتر آنتن دارد که قادر است امواج رادیویی را منتشر کندو سیگنال ها را ازتگ دریافت نماید. تگ خوان همچنین گاهی Interrogator نامیده می شود زیرا تگ ها را وارسی می کند.

Reader field

عبارتست محدوده ی تحت پوشش. تگ ها در خارج از محدوده ی تگ خوان امواج رادیویی را دریافت نمی کنند و خوانده نمی شوند.

Read-only tags

تگ هایی را گویند که داده های روی آن قابل تغییر نیستند مگر آنکه ریزتراشه مجددا برنامه ریزی شود.

Reader talks first

زمانی که یک تگ خوان منفعل UHF با تگ هایی در محدوده ی خوانش خودش ارتباط برقرار کند. تگ خوان به تگ ها انرژی ارسال، اما پاسخی از سمت تگ ها دریافت نشده و در انتظار می مانند تا تگ خوان از آنها پاسخ بخواهد. در این حالت تگ خوان قادر به یافتن تگ هایی با شماره سریال مشخص بوده و از آنها می خواهد که همه ی تگ هایی که با شماره سریال 0 و یا 1 شروع می شوند، پاسخ دهند.اگر تگ خوان بیش از یک پاسخ دریافت کند ، تگهایی را که با شماره ی 01 شروع می شوند صدا زده و سپس آنهایی که با شماره ی 010 آغاز می شوند، فراخوانده خواهند شد.


  
Read range

فاصله ای که در آن تگخوان قابلیت برقراری ارتباط با تگ را دارد. برای تگ های فعال این بازه نسبت به تگهای منفعل بزرگتر بوده زیرا آنها برای انتقال سیگنال به تگ خوان از باتری استفاده می کنند. این بازه در مورد تگ های غیر فعال تحت تاثیر فرکانس، توان خروجی تگ خوان، شکل آنتن و همچنین روش روشن کردن تگ خواهد بود. در تگ هایی با فرکانس پایین از روش اتصال القایی استفاده شده که تگ را ملزم می کند در فاصله ی کوتاهی از تگ خوان قرار داشته باشد.

Read rate

این عبارت معمولا برای توصیف تعداد تگ های قابل خواندن در مدت معین به کار می رود. این واژه همچنین برای بیان حداکثر میزانی که در آن داده ها درهر ثانیه می توانند از یک تگ در قالب بایت یا بیت خوانده شوند ،استفاده می شود.

( واژه ی Data Transfer Rate   را ببینید.)

Read-write tag

عبارتست از یک تگ RFID که قادر به ذخیره ی اطلاعات جدید بر روی ریزتراشه اش می باشد. این تگ ها معمولا بر روی کانتینرهایی که قابلیت استفاده ی مجدد را دارند و همچنین دیگر داراییهای با ارزش استفاده شده ، زمانی که محتوای داخل کانتینر تغییر می کند ، اطلاعات جدید بر روی تگ نوشته می شود. تگ هایی که از نوع Read-Write  هستند نسبت به تگ هایی که فقط قابل خواندن می باشند گرانقیمت تر هستند.

RFID tag

عبارتست از ریزتراشه ی متصل به یک آنتن که به نحوی بسته بندی شده که می تواند بر روی یک کالا به کار رود. تگ ،سیگنال ها را از تگ خوان برداشت و به تگ خوان ارسال می کند. هر تگ شامل یک شماره سریال منحصر به فرد است ولی ممکن است حاوی اطلاعات دیگری بعنوان مثال شماره حساب مشتری نیز باشد. تگ های RFID ممکن است به صورت فعال، منفعل و یا نیمه فعال باشند.

S

Scanner

وسیله ای الکترونیکی که می تواند امواج رادیویی را ارسال و دریافت کند. در صورتیکه  اسکنر با پردازشگرِ سیگنالی که امواج را به تکه های اطلاعات تبدیل می کند ترکیب شود، اسکنر ،تگ خوان و یا Interrogator نامیده می شود.

Semi-Passive Tag

این گروه از تگ ها مشابه تگ های فعالی هستند که برای به کارانداختن جریان در ریزتراشه از باتری استفاده می کنند ولی برای ارسال سیگنال به تگ خوان نیازی به باتری ندارند.برخی از تگ های نیمه فعال تا زمانیکه توسط یک سیگنال از سوی تگ خوان بیدارنشوند،  درحالت خواب بوده که این امر باعث حفظ و افزایش طول عمر باتری می شود. تگ های نیمه فعال در حدود یک دلار و یا  بیشتر قیمت دارند.این نوع از تگ ها گاهی تگ های Battery Assistant خوانده می شوند.

 Sensor

عبارتست از وسیله ای که به محرک فیزیکی پاسخ می دهد و یک سیگنال الکترونیکی تولید می کند. سنسورها به سرعت به تگ های RFID می پیوندند تا حضور یک محرک را در یک محل قابل شناسایی،  کشف کنند.

Signal attenuation

عبارتست از تضعیف انرژی RF از یک تگ خوان یا تگ RFID . آب ،انرژی  UHF را جذب کرده ،باعث میرایی سیگنال می شود.

SAW (Surface Acoustic Wave)

عبارتست از تکنولوژی مورد استفاده جهت شناسایی خودکار که در آن سیگنال های فرکانس کم قدرت رادیویی ماکروویو توسط یک ماده ی کریستالی پیزوالکتریک به سیگنال های صوتی اولتراسونیک در ترنسپاندر تبدیل و از تغییرات ایجاد شده در سیگنال انعکاس یافته ، برای ارائه ی یک هویت ویژه و منحصر به فرد استفاده می شود.

Synchronization

عبارتست از زمانبندی تگ خوان و یا آنتن های تگ خوانِ نزدیک به هم ، به صورتی که با یکدیگر تداخل نکنند.

T

Tag

واژه ی RFID Tag را ببینید.

Tag talks first

یک تگ خوان در سیستم UHF منفعل، می تواند تگ های موجود در آن محدوده را شناسایی کند. زمانیکه تگ ها در محدوده ی تگ خوان وارد می شوند، جهت برقراری ارتباط ، فورا با انعکاس یک سیگنال حضور خود را اعلام می کنند. زمانی که می خواهیم همه ی اقلامی که از مقابل تگ خوان عبور میکنند را بررسی کنیم، مثل وقتی که اقلام با سرعت بر روی نقاله حرکت می کند، این پدیده بسیار مفید خواهد بود.در موارد دیگر وقتی تگ خوان به سادگی تمایل به یافتن تگ های خاص در یک محدوده را دارد ، تگ خوان یک سیگنال را پخش کرده و فقط تگ های خاص پاسخ خواهند داد.

Time Division Multiple Access(TDMA)

عبارت است از روش حل مشکل برخورد سیگنال ها ی دو تگ خوان. جهت حصول اطمینان از اینکه تگ خوان ها ،مبادرت به خواندن تگ ها در زمان های مختلف می کنند از الگوریتم استفاده می شود.

Transceiver

عبارتست از وسیله ای که هم قادر به مخابره و هم دریافت امواج رادیویی می باشد.

 

Transponder

عبارتست از یک گیرنده -فرستنده ی رادیویی که با دریافت سیگنال فعال می شود. ترنسپندرهای RFID در شکل های مختلفی همچون برچسب های هوشمند، تگ های ساده ،کارت های هوشمند وحلقه های دسته کلید  وجود دارند.تگ های RFID گاهی Transponder نامیده می شوند.

U

Ultra-high frequency(UHF)

300 مگاهرتز تا 3 گیگا هرتز. به عنوان نمونه  تگ های RFID که در دامنه 866 تا 960 مگاهرتز عمل می کنند. این ها قادرند اطلاعات را نسبت به تگ های با فرکانس بالا و فرکانس پایین بسیار سریع تر و در عین حال به فاصله ی دورتری ارسال نمایند. اما در این فرکانس ها ،امواج رایویی از میان اقلامی مانند میوه ها که درون خود آب دارند ،عبور نمی کند. تگ های  UHF همچنین نسبت به تگ های فرکانس پایین گرانترهستند و انرژی بیشتری نیز مصرف می کنند.

Unique Identifier(UID)

عبارتست از شماره سریالی که فرستنده ی خودکار صوتی را تشخیص می دهد.

Universal Product Code(UPC)

استاندارد بارکد مورد استفاده در امریکای شمالی، که توسط انجمن یکسان سازی کدها اداره می شود.

W

WORM

فقط یکبار نوشته می شود ولی بارها خوانده می شود.تگی که تنها  یکبار توسط کاربر قابل نوشتن است و از آن پس فقط قابل خواندن خواهد بود.

Write rate

نرخی که بر آن اساس اطلاعات به تگ منتقل، بر روی حافظه ی تگ نوشته و از لحاظ صحت بررسی می شود.

  

 

 
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
توریست کارت
توریست کارت، یک کارت بانکی قابل استفاده برای گردشگران ورودی به کشور میباشد. این کارت کلیه امکانات شبکه بانکی کشور شامل خرید فروشگاهی، دریافت و انتقال از طریق خودپرداز و همچنین خریدهای اینترنتی را دارا میباشد. محدودیتی در تعداد دفعات شارژ کارت وجود نداشته و یکسال نیز اعتبار دارد....
.